Usługi

Psychoterapia

Wiele osób, które nie miało wcześniej kontaktu z psychologiem zastanawia się jak wygląda psychoterapia i czy jest zbliżona do obrazów przedstawianych w filmach typu: leżę na kozetce i opowiadam o problemach. Otóż kozetką nie dysponuję ale można komfortowo usiąść w fotelu i powiedzieć z jakim problemem się zgłaszamy, jakiej zmiany poszukujemy.

Psychoterapia jest procesem, w którym terapeuta pomaga pacjentowi mierzyć się z przeżywanymi trudnościami poprzez bycie w uważnym kontakcie. Jest to proces, który wymaga czasu gdyż potrzeba aby w relacji terapeuta – pacjent zbudowane zostało zaufanie, poczucie bezpieczeństwa pozwalające na szczere i otwarte wyrażanie uczuć, myśli, obaw i trudności. Im większa otwartość i gotowość do wyrażania swoich uczuć tym szybciej proces terapeutyczny postępuje.

Czas trwania psychoterapii zależy głównie od problemu z którym się zgłaszamy. Jeśli są to zaburzenia lękowe, depresyjne, ptsd to możemy oczekiwać psychoterapii krótkoterminowej (kilka miesięcy). Natomiast jeśli zgłaszamy się z problemami z zakresu zaburzeń osobowości, złożonego ptsd (cPTSD), zaburzeń odżywiania, destrukcyjnych wzorców relacyjnych (lękowy czy unikający styl przywiązania, współuzależnienie, DDA itp.) to potrzebujemy psychoterapii długoterminowej (2-3 lata).

Oczywiście możemy zgłosić się na psychoterapię kiedy nie przejawiamy żadnych zaburzeń w sferze psychicznej, a po prostu borykamy się z trudnościami, blokadami, które ograniczają nasz rozwój. Kiedy czujemy, że potrzebujemy wsparcia w samorealizacji i samoaktualizacji. Wtedy kilka, kilkanaście spotkań pozwala nam połączyć się z zasobami tak aby wesprzeć swój rozwój.

W swojej pracy psychoterapeutycznej korzystam głównie z terapii dialektyczno – behawioralnej ale także z innych podejść w których się szkoliłam i które mnie inspirują.

  • Terapia dialektyczno – behawioralna (DBT) została opracowana przez Marshię Linechan dla pacjentów z zaburzeniami borderline i zachowaniami samobójczymi. Z czasem okazało się, że jest to podejście skuteczne również w leczeniu innych trudności.

    M. Linehan szukając nowego podejścia w psychoterapii postanowiła poddac badaniu oddziaływnaia terapeutyczne z różnych podejść i przyjrzeć się ich skuteczności. Do terapii DBT włączyła te, które okazały się efektywne dla pacjentów.

    W tej terapii łączymy techniki oparte o analizę zachowania (żeby zrozumieć co robimy, po co, kiedy i dlaczego, szczególnie jeśli mówimy o zachowaniach autodestrukcyjnych czy nieporządanych). Techniki oparte na akceptacji (radykalna akceptacja rzeczy na które nie mamy wpływu). Techniki oparte na zamianie (zmiana rzeczy, na które mamy wpływ i które chcemy zmienić). Więc DBT to balansowanie między akceptacją, a zmianą.

    W tej terapii korzystamy z dialektyki tak aby móc integrować złożoność i wielowarstwowość rzeczywistości, odchodząc od myślenia czarno – białego i sztywności przekonań. Uelastyczniamy myślenie tak aby znaleźć drogę środka poza konfliktem. I nie chodzi tu o relatywizm, szarość czy nijakość, jak nieraz dopytują pacjenci, a raczej o integrację wewnętrzną, bycie w zgodzie ze sobą wobec dylematów, które napotykamy. Pomocna w tym jest uważność (mindfulness), która pozwala nam dostrzegać rzeczy, które do tej pory pomijaliśmy, tak aby pogłębiać wgląd i wychodzić ze schematycznego myślenia,  rezygnować z działania na „automatycznym pilocie” żeby zwiększyć poczucie wpływu i skuteczności. „Uważność to akt świadomej koncentracji umysłu w danej chwili, bez osądzania i bez przywiązywania się do tej chwili. (…) Kiedy jesteśmy uważni, otwieramy się na płynność chwili, która powstaje i przemija.” Marshia Linehan

    DBT prowadzi do zwiększenia pewności siebie poprzez budowanie zaufania do siebie oraz do wzmocnienia poczucia własnej wartości poprzez umiejętność odpowiedzialnego i współczującego, serdecznego podejścia do siebie.

    Pełna wersja terapii dialektyczno behawioralnej zawiera zarówno terapię indywidualną jak i trening regulacji emocji (więcej o treningu na terapiamasens.pl). W przypadku zaburzeń osobowości to komplementarne podejście jest zalecane dla uzyskania pełnej skuteczności leczenia. Natomiast w leczeniu innych trudności możemy te dwie metody stosować rozdzielnie.
  • Klasyczna terapia poznawczo – behawioralna (stosowana i skuteczna w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych) bazuje na teraźniejszości – problemach i sytuacjach przeżywanych tu i teraz i pyta o przeszłość jedynie aby poznać i zrozumieć obszary podatności sprzyjające powstawaniu problemów. Pokazuje ona jak charakterystyczna dla nas interpretacja rzeczywistości wpływa na przeżywane emocje, jakie wywołuje reakcje ciała i zachowania. Czas trwania takiej terapii to czasem jedynie kilkanaście sesji, czasem kilka miesięcy.
  • BEPP (Brief Eclecktic Psychoterapy for PTSD) Krótkoterminowa eklektyczna terapia mająca zastosowanie w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD). BEPP często jest nazywany przez terapeutów terapią kompletną, ponieważ obejmuje wszystkie elementy naturalnego procesu przechodzenia traumy. BEPP składa się z 16 sesji i w pierwotnym zamyśle została stworzona na potrzeby funkcjonariuszy policji, dalsze badania na losowo dobranych próbach wykazały jej skuteczność również dla innych klientów z PTSD. Skuteczność metody została dowiedziona również w badaniach z zastosowaniem neuroobrazownia. Jest rekomendowana przez American Psychological Associacion.

Inspirują mnie również inne podejścia terapeutyczne, takie jak psychoterapia psychodynamiczna (szczególnie ISTDP), psychoterapia skoncentrowana na współczuciu (CFT), treningi uważności i współczucia (MBSR, MBCL).

Więcej informacji o możecie Państwo znaleźć na:

Psychoterapia par

Psychoterapia par polega na pracy terapeutycznej, której celem jest pokonanie kryzysu lub trudności obniżających satysfakcję z relacji. W trakcie spotkań para dzieli się swoimi obawami, oczekiwaniami, trudnościami pod kierunkiem terapeuty, który pomaga w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań w radzeniu sobie z doświadczeniem osłabienia więzi emocjonalnej, niskiej satysfakcji ze związku, wątpliwości co do kontynuowania relacji, problemów w pożyciu seksualnym, zdrady, narastających konfliktów, problemów z wychowywaniem dzieci.

Używając terapii dialektyczno - behawioralnej, na to co dzieje się w relacji patrzymy z perspektywy potrzeb partnerów i ich destrukcyjnych stylów radzenia sobie. Analizując cykl wzajemnego uruchamiania się schematów zyskujemy nową optykę konfliktu, a zarazem płaszczyznę do pracy. Terapeuta ma za zadanie pokazać parze, że problemem w ich związku są wzajemne schematy, które nie pozwalają na zaspokojenie podstawowych potrzeb, a nie partner jako taki. Tym samym przy zjednoczeniu wysiłków, para może pracować nad budowaniem bezpiecznej bliskości. W tym podejściu terapeutycznym koncentrujemy się na zdobywaniu nowych umiejętności, takich jak uważność w relacji, tolerowanie dyskomfortu, łagodzenie kryzysu, regulacja emocji. Ma to szczególnie zastosowanie w przypadku osób o silnych, destrukcyjnych stylach radzenia sobie. Kiedy jednostka zyskuje większy wgląd i kontrolę nad własnymi schematami praca z partnerem (na wspólnych sesjach) staje się efektywniejsza. Czas trwania terapii jest ustalany indywidualnie w zależności od zgłaszanego problemu. Czas trwania jednej sesji to 60 min, spotkania odbywają się co dwa tygodnie lub częściej.

Szkolenia dla firm

Proponowane szkolenia są autorskim projektem opartym na wieloletnim doświadczeniu pracy zarówno z klientami indywidualnymi jak i z grupami. Techniki pracy, które proponuję wykorzystują narzędzia treningu regulacji emocji (z Dialektycznej terapii behawioralnej, którą w 2011 r. magazyn „Time” uznał za jedną ze stu najważniejszych pomysłów naukowych naszych czasów) oraz kursu MBCL (Mindfulness – Based Compassionate Living), który jest jedynym uznanym rozwinięciem kursu redukcji stresu MBSR Jona Kabata-Zinna. Techniki te mieszczą się w ramach Evidence – Based Practice.  Program szkoleń zakłada pracę warsztatową, naukę przez doświadczenie, dialog i dynamiczną wymianę.

Wszystkie proponowane szkolenia składają się  3 dwugodzinnych bloków oraz 2 x 15 minutowe przerwy, co daje nam łącznie 6,5 godziny. Jest to czas minimalny. Każde ze szkoleń może być czasowo bardziej rozbudowane.

Każde szkolenie jest odrębnym modułem. Można wybrać konkretne szkolenie lub cykl szkoleń, zakres merytoryczny szkoleń nie pokrywa się lecz uzupełnia.

  • Mental boost - czyli o tym jak możemy sprzyjać swojemu rozwojowi omijając wewnętrzne blokady.
    Szkolenie umożliwia autodiagnozę pod kątem negatywnych wzorców blokujących nasz rozwój zarówno zawodowy, jak i osobisty, sposobów autosabotażu. Pozwala na eksplorację źródła wzorca oraz aktywną pracę nad przełamaniem schematów. Będziemy wspólnie szukać ziarna mądrości tkwiącego w powtarzaniu destrukcyjnych schematów tak aby uprawomocnić przymus powtarzania. I dzięki technikom comapassion wyłączyć automatycznego pilota krytyki i samokarania. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z technikami pracy z wewnętrznym oporem i medytacją bezstronności. Nauczą się przełączać z systemu walki i ucieczki na system kojenia, umożliwiający znajdywanie twórczych rozwiązań. Efektem będzie większa integracja wewnętrzna, bardziej zniuansowany obraz siebie.
  • Superpower, czyli o tym jak odnaleźć wewnętrzną motywację napędzaną wartościami.
    Szkolenie umożliwia autodiagnozę w zakresie dotychczasowego źródła motywacji i dostrzeganie różnicy między motywacją płynącą z różnych systemów wzbudzenia w układzie nerwowym (systemu zagrożenia, systemu osiągania, systemu kojenia). Odkrywanie co napędza nasze działanie dopamina (rywalizacja), adrenalina, kortyzol (zagrożenie), oksytocyna (kojenie, budowanie więzi).
    Przekierowanie uwagi z motywacji zewnętrznych na motywację wewnętrzną poprzez analizę własnego systemu wartości.  Powiązanie osobistych wartości z celami, zarówno zawodowymi jak i osobistymi. Odnajdywanie poczucia sensu dającego energię do pracy, do życia, którego pragniemy.
  • Self - charging czyli o tym jak autentyczność wzmacnia naszą produktywność i chroni nas przed wypaleniem zawodowym.
    Refleksja nad tym, jak możemy pozwolić sobie na autentyczność w pracy aby wykorzystać swoje mocne strony. Aby dzięki byciu sobą zwiększyć efektywność zawodową, podnieść poziom satysfakcji i obniżyć poziom stresu. Skutecznie się komunikować i tworzyć zdrowe relacje. Badanie poziomu wypalenia zawodowego vs. perspektywa środowiska pracy, które sprzyja samoaktualizacji (w badaniach samoaktualizację powiązano z otwartością na doświadczenia, stabilnością emocjonalną, poczuciem własnej wartości, poczuciem sensu życia). Autentyczność pracowników jako droga do rozwoju firmy. Rozwój firmy jako naturalna konsekwencja rozwoju pracowników.
  • Mind resilience czyli o tym jak utrzymać balans na fali stresu i być mindfull.
    W ramach szkolenia uczestnicy poznają czym jest a czy nie jest stres. Nauczą się rozpoznawać trzy systemy regulacji emocji, aby umiejętnie zarządzać poziomem stresu i osobistej energii. Wprowadzenie technik uważności jako narzędzi do poprawy koncentracji uwagi, zwiększenia świadomość myśli, emocji i ciała z uwzględnieniem aspektów neuroróżnorodnoći. Rozwijania poczucia akceptacji i bezpieczeństwa, poprzez rezygnację z oceniającego stylu myślenia. Techniki ABC PLEASE jako strategie budowania odporności psychicznej, zapobiegania kryzysom i budowania osobistej satysfakcji.
  • Stay strong czyli o tym jak nie dać się przytłoczyć emocjom i twórczo rozwiązać kryzys.
    Szkolenie umożliwi naukę obserwowania sygnałów zapowiadających kryzys i oswojenia psychofizjologicznej dynamiki kryzysu. Zastosowanie analizy łańcuchowej do zrozumienia i zmiany niekonstruktywnych zachowań pogłębiających kryzys. Techniki odzyskiwania kontroli i skuteczności poprzez regulację intensywnych emocji. Sposoby na aktywację systemu kojenia, który toruje drogę do odnajdywania twórczych rozwiązań.
  • Wise mind czyli o tym jak kierować się wewnętrznym kompasem, korzystając z własnej intuicji i doświadczenia.
    Uczestnicy zapoznają się z ideą Mądrego umysłu jako wewnętrznego źródła osobistej wiedzy, integrującej myślenie logiczne, racjonalne, intuicję, pragnienia i emocje. Mądry umysł umożliwia podejmowanie autentycznych decyzji i działań zamiast podążania za powinnościami, wewnętrzymi czy zewnętrznymi nakazami, emocjami w kryzysie. Pozwala rozwiązywać konflikty wewnętrzene, godzi sprzeczne pragnienia i dążenia, pozwala wyjść z impasu czekania aż zmiana przyjdzie z zewnątrz. Uczestnik uczy się uzyskiwać spójność między potrzebami, pragnieniami a celami, które chce osiągnąć, odzyskuje źródło wewnętrznej siły, i zaufania do siebie.

Ewa Cwalina

Psycholog
Psychoterapeuta poznawczo-bahawioralny
RODO
  • +48 608 509 298
  • cwalina@op.pl
  • Radwańska 4 lokal 15 (II p.)
    Łódź