Zgadzam się z Nancy McWilliams, że „zrozumienie różnic między ludźmi w zakresie ich podstawowego charakteru jest nieodzowne do prowadzenia skutecznej psychoterapii(…)” Oraz, że celem diagnozy jest „ zrozumienie specyficzności cierpień i mocnych stron danego człowieka, aby móc ulżyć pierwszym, a budować na fundamencie drugich”.
Diagnoza psychologiczna jest procesem, w trakcie którego psycholog rozpoznaje trudności pacjenta z powodu, których ten szuka pomocy. Proces diagnostyczny nie jest suchym wywiadem, ale okazją dla pacjenta aby swobodnie mówił o swoich kłopotach, wątpliwościach, przykrych doświadczeniach w bezpiecznej i troskliwej atmosferze. Pełne współczucia i zrozumienia otoczenie pozwala pacjentowi przełamać wstyd, lęk i opór przez otwieraniem się i opowiadaniem o tym co dla niego trudne. W czasie diagnozy psycholog stara się zrozumieć wewnętrzny świat doznań pacjenta, panuje nad właściwą organizacją sesji i stosuje odpowiednie pytania. Całość można określić przeplatającym się procesem zrozumienia, empatii dla pacjenta, połączonym ze specjalistyczną wiedzą psychologiczną i doświadczeniem klinicznym diagnosty.
W ramach diagnozy psychologicznej stosowane są odpowiednie narzędzia diagnostyczne m.in.: wywiad, obserwacja, testy psychologiczne. Umiejętne zastosowanie narzędzi pozwala zebrać potrzebne informacje na temat pacjenta i zgłaszanych trudności. Dzięki pomiarom wykonanym za pomocą testów psychologicznych diagnosta zwiększa trafność prawidłowej diagnozy, a także wyklucza występowanie innych trudności psychicznych lub zaburzeń o podobnych objawach.
Diagnoza psychologiczna jest początkowym elementem na drodze udzielania pomocy psychologicznej lub psychoterapii. Dzięki diagnozie psycholog i pacjent wspólnie poznają trudności z którymi przyjdzie im się zmierzyć, ustalają źródła i przyczyny podtrzymujące objawy, a także określają mocne strony pacjenta, które mogą pomagać w dochodzeniu do zdrowia. Ponadto ważnym aspektem diagnozy psychologicznej jest rozpoznanie współwystępujących zaburzeń lub somatycznych źródeł objawów pacjenta. Psycholog musi czujnie weryfikować czy opisywane dolegliwości nie wymagają konsultacji z lekarzem psychiatrą lub innym specjalistą.
W zależności od zgłaszanych potrzeb pacjenta diagnoza psychologiczna trwa od jednego do kilku spotkań, którego finałem jest diagnoza przedstawiona pacjentowi. Następnym krokiem jest ustalenie czy opisany problem podlega leczeniu za pomocą interwencji psychologicznych oraz jaka metoda leczenia będzie najbardziej skuteczna.
Podsumowując diagnoza psychologiczna jest kluczowym aspektem na drodze do poznania pacjenta oraz do podejmowania interwencji psychologicznych.
Spotkanie indywidualne oraz terapia par trwa 60 min. Spotkanie rozpoczyna się i kończy punktualnie. W przypadku spóźnienia nie przedłuża się czasu spotkania. Spotkania zazwyczaj odbywają się co drugi tydzień. Spotkania rzadsze są proponowane pod koniec terapii dla utrwalenia efektów terapii (raz w miesiącu). Jest też możliwość intensywnej pracy, ze spotkaniami raz w tygodniu.
Oprócz sesji indywidualnych i par współprowadzę grupowy trening regulacji emocji i grupę terapeutyczną, które odbywają się w poniedziałki, wtorki i czwartki w godzinach 18.00 – 20.30. Więcej informacji o grupach na terapiamasens.pl
Pierwsze kilka spotkań służy określeniu i sposobu rozumienia problemu, po których obie strony decydują o tym czy dalsza współpraca jest możliwa i czy proponowane podejście terapeutyczne będzie skuteczne.
Na spotkaniach terapeutycznych niezbędna jest postawa otwartości i autentyczności, w przeciwnym razie proces nie będzie skuteczny. Brak szczerości, zatajanie informacji uniemożliwia prawidłowy proces psychoterapii. Psychoterapeuta nie ocenia, nie krytykuje pacjenta, nie nadaje wartości moralnej wypowiadanym treściom.
Spotkania terapeutyczne w żaden sposób nie są rejestrowane (audio czy wideo). Jeśli pacjent z jakiś względów chciałby rejestrować sesje terapeutyczne musi zgłosić to na początku spotkania tak aby zarejestrowany materiał był dostępny zarówno dla terapeuty jak i pacjenta. Terapeuta nie musi wyrazić zgody na rejestrowanie sesji.
Wszelkie materiały udostępniane pacjentowi podczas terapii (kwestionariusze, opracowania, ćwiczenia, nagrania i tym podobne) są objęte prawami autorskimi i zabronione jest ich udostępnianie, rozpowszechnianie i publikowanie bez zgody autora.
Wszystko o czym mówimy na terapii jest objęte tajemnicą (tajemnica zawodowa). Jeśli osoba z rodziny chce zasięgnąć informacji o terapii może się to odbyć jedynie za zgodą i w obecności pacjenta. Tajemnica nie obowiązuje pacjenta, gdyż może on dowolnie mówić o swojej terapii.
Zmiana terminu spotkania (przełożenie spotkania) powinna być dokonywana za pośrednictwem sms nie później niż dzień przed ustalonym terminem do godziny 18.00. W innym wypadku sesja jest płatna 100% pomimo nieobecności.
Cena terapii indywidualnej czy terapii par jest podawana przez prowadzącego przed pierwszym spotkaniem. Koszt konsultacji indywidualnej czy konsultacji pary to 300 zł.
Spotkanie można opłacić gotówką, blikiem lub tradycyjnym przelewem, opłata za sesję online musi zostać zaksięgowana przed rozpoczęciem spotkania.
Numer konta: 61 1050 1461 1000 0092 5442 5060
Blik na nr telefonu 608 509 298
Za spotkanie automatycznie jest wystawiany paragon, w razie chęci uzyskania faktury prosimy o taką informację przed wystawieniem paragonu. Jeśli spotkanie odbywa się online zdjęcie paragonu jest przesyłane wybranym komunikatorem.
Praca terapeutyczna podlega superwizji, co oznacza, że przebieg terapii konsultuje się z superwizorem lub innymi psychoterapeutami w celu jej optymalizacji (zapewnia to również wyższą jakość usługi dla pacjenta). Podczas takiej konsultacji dane osobowe pacjenta są chronione (czyli pacjent jest anonimowy).
Przychodząc na spotkanie przyjmujemy, że pacjent zna i akceptuje zasady terapii oraz politykę prywatności i rodo.